PODĄŻAJ Z NAMI ŚCIEŻKĄ DYDAKTYCZNĄ
Ścieżka dydaktyczna z roślin słonolubnych prowadzi wokół tężni na terenie nowego parku zdrojowego. Pomysł jej utworzenia narodził się naturalnie, jako uzupełnienie jednej z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce, która tworzy idealne warunki środowiskowe dla tych roślin. Podążając ścieżką poznasz i zobaczysz dziesięć odmian roślin słonolubnych, które niełatwo spotkać w ich środowisku naturalnym.
Przejdź ścieżkę dydaktyczną wirtualnie i przekonaj się co rośnie wokół buskiej Tężni, a potem zobacz wszystkie rośliny na żywo.
Zapraszamy!
Łoboda oszczepowata (Atriplex prostrata) - roślina zaliczana do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Łoboda oszczepowata ma pojedynczą i prostą łodygę, osiąga wysokość do 120 cm. Liście mają zmienny kształt.
Nostrzyk ząbkowany (Melilotus dentatus) - roślina z rodziny bobowatych, pochodzi z Azji i Europy. W Polsce jest dość rzadki. Nostrzyk ząbkowany ma łodygę owłosioną w górnej części, osiąga wysokość do 150 cm.
Mannica odstająca (Puccinellia distans) - roślina z rodziny wiechlinowatych, występuje głównie na obszarach solnisk europejskich klimatu umiarkowanego. Trawa słonolubna. Osiąga wysokość od 20 cm do 50 cm.
Bylica Stellera (Artemisia stelleriana) - roślina z rodziny astrowatych, występuje głównie na obszarach suchego klimatu umiarkowanego Europy, Azji i Ameryki Północnej. Osiąga wysokość 40 cm.
Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) - roślina z rodziny astrowatych. Występuje głównie na obszarach Europy, znacznej części Azji oraz Algierii i Tunezji. Jest okazałą byliną, osiągającą 150 cm wysokości.
Aster solny (Tripolium pannonicum subsp. tripolium) - podgatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z Europy, w Polsce jest spotykany na rozproszonych stanowiskach na solniskach w północno-zachodniej części kraju. W Holandii młode liście są spożywane jako warzywo.
Zatrwian zwyczajny (Limonium vulgare) - roślina z rodziny ołownicowatych. Występuje głównie w pasie od Wysp Kanaryjskich do wschodniej Azji. Przeważnie dorasta do wysokości 10-70 cm.
Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum) - roślina z rodziny ołownicowatych. Obszar jego naturalnego występowania to Afryka Północna, Azja (Kaukaz) i Europa. Jest uprawiany w wielu krajach świata jako roślina ozdobna. Bylina o wysokości do 40 cm.
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium) - roślina z rodziny ołownicowatych. Obszar jego naturalnego występowania to Europa południowo - wschodnia. Przepiękne kwiaty utrzymują się przez cały okres letni - od czerwca do końca sierpnia.
Muchotrzew solniskowy (Spergularia salina) - roślina z rodziny goździkowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony na całej półkuli północnej. W Polsce jest niezbyt częsty. Przeważnie dorasta do wysokości 15-20 cm.
Ścieżka dydaktyczna z roślin słonolubnych powstała w wyniku realizacji projektu grantowego pn. ”Zagospodarowanie terenu wokół tężni w Parku Zdrojowym w Busku – Zdroju poprzez utworzenie ścieżki dydaktycznej z roślin słonolubnych” i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pozyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Królewskie Ponidzie”.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.