Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie

Opublikowano: środa, 23 grudzień 2020

   Szlakiem Wokół Słońca ... coś dla ducha.
Szlak sakralny.

 

 

Kościół p.w. św. Stanisława BiskupaKościół p.w. św. Marii MagdalenyKościół p.w. św. Jakuba StarszegoKaplica p.w. Matki Boskiej AnielskiejWiejski Dom Kultury w Szańcu

 

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Dobrowodzie. W 1345 roku ukończona została budowa małego drewnianego kościoła. W latach 1367–1380 bp krakowski Florian Mokrski zbudował Kościół murowany z kamienia wapiennego z odkrywki w sąsiednim Kikowie. Przekazy historyczne donoszą, że w XV w. Kościół rozbudowano. Jednak brak konkretnych danych, które wskazałyby, co zostało dobudowane do pierwotnej świątyni. Przypuszcza się, że w tym czasie w miejsce stropu drewnianego wykonano murowane sklepienie nad nawą kościoła. W latach 1524–1525 do istniejącej Świątyni dobudowano kaplicę p.w. Matki Bożej. Ponadto w miejsce drewnianego chóru muzycznego wykonano murowany. Po pożarze w poł. XVII w. Kościół odrestaurowano. Konsekrował go ponownie ówczesny bp krakowski Piotr Gembicki. Do najstarszych zabytków zachowanych w kościele należy kuta w kamieniu chrzcielnica pochodząca z poł. XIV w. z herbem Habdank. W Świątyni znajduje się także kilka epitafiów donatorów kościoła, m.in. Jana Boboli herbu Leliwa. Można w niej także podziwiać ołtarze późnobarokowe z XVIII w. Na terenie parafii znajduje się kaplica w Kikowie p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, zbudowana w 1987 r. Kaplica ta, podobnie jak Kościół, została wybudowana również z tego samego kamienia, wydobywanego w Kikowie.

Kaplica otwarta podczas mszy świętych, które odbywają sie w dni powszednie o godz. 18.00 (w okresie zimowym o godz. 16), w niedziele o godz. 8.00, 12.00.

Rys historyczny: https://zabytek.pl/pl/obiekty/dobrowoda-zespol-kosciola-par-pw-sw-marii-magdaleny-i-sw-mar

 

Odsłony: 1704